Vláda pripravuje ďalších 30 opatrení na boj s daňovými únikmi

29.06.2015 Bratislava

Bratislava 29. júna (TASR) - Vláda pripravuje 30 ďalších opatrení, ktorými chce bojovať proti daňovým únikom na Slovensku. Na odhaľovanie trestnej činnosti majú byť po novom napríklad využívané krycie obchodné spoločnosti, dlžníci majú byť zverejňovaní na portáli finančnej správy a zamedziť sa má aj únikom na spotrebných daniach. Na dnešnej tlačovej konferencii to avizoval minister financií Peter Kažimír spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom (všetci Smer-SD).

"Rozhodli sme sa pokračovať v tomto súboji. Naším súperom je veľmi sofistikovaný nepriateľ, ktorý sa prispôsobuje opatreniam smerujúcim do legislatívy. Musíme bojovať o to, aby výsledky boli naďalej udržateľné," skonštatoval Kažimír. Vyčíslil, že vláde sa podarilo vďaka doteraz prijatým opatreniam po rokoch 2013 až 2015 do rozpočtu získať o 2,1 miliardy eur viac. "Je to obrovská suma peňazí, predstavuje asi 3 % hrubého domáceho produktu. Je to objem peňazí, ktorý by sme nikdy nemali, keby sme nespolupracovali," doplnil Kažimír.

Vláda sa preto rozhodla priniesť ďalších 30 opatrení, ktorými chce bojovať proti daňovým únikom. Chce sa zamerať napríklad na lepší výber spotrebných daní, či znížiť daňové nedoplatky. "Do pozornosti sa dostáva únik na spotrebných daniach, kľúčovo na pohonných látkach. To je takisto nemalý príjem pre štátny rozpočet. Znížiť daňové nedoplatky chceme zavedením systému zasielania automatických notifikácií takýchto výziev daňovým subjektom prostredníctvom finančnej správy a následne zverejňovať dlžníkov na portáli finančnej správy," priblížil Kažimír.

Vláda chce okrem toho zaviesť povinnosť pre spoločnosti s ručením obmedzeným, aby mali účinného konateľa, chce zaviesť aj systém monitorovania cezhraničnej prepravy tovaru pri karuselových obchodoch, upraviť sa majú aj podmienky pri nadmerných odpočtoch dane z pridanej hodnoty pri hotovostných transakciách. "V neposlednom rade chceme analyzovať zmeny v kontrolnom výkaze, ktorý je naším kľúčovým analytickým nástrojom. Okamžite po jeho zavedení sa skupiny, ktoré sa orientujú na podvody s DPH, začali orientovať na nadmerné odpočty, ktoré sú preukazované z operácií, ktoré sú uvádzané v hotovosti," podotkol Kažimír.

Do boja s daňovými únikmi sa zapojí aj rezort vnútra a spravodlivosti. Ako dnes uviedol minister vnútra Robert Kaliňák, je potrebné ďalšie vzdelávanie polície. "Pre nás je veľmi dôležité opatrenie, ktorým je zavedenie možnosti použitia inštitútu krycieho subjektu. Znamená to nasadzovanie firiem do procesu samotného toku karuselových obchodov, aby sme dokázali efektívne odhaliť týchto páchateľov," uviedol Kaliňák.

Ďalším opatrením má byť predĺženie lehoty zadržania neobvyklých obchodných operácií zo 48 na 120 hodín. "Pre mňa je najdôležitejším opatrením vznik jednotného analytického centra, ktorého účelom bude výmena informácií. Je nevyhnutné rozšíriť naše analytické kapacity," doplnil Kaliňák.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec pripomenul, že pre jeho rezort bude tiež kľúčové zaviesť niekoľko nových opatrení. "Chceme zaviesť aj veľmi dôležitý inštitút, a to inštitút agenta, ktorý momentálne poznáme len v korupčných trestných činoch, keďže polícia nedokáže veľakrát vniknúť do týchto podvodníckych štruktúr," zdôvodnil Borec s tým, že treba urobiť aj zmeny v trestnej zodpovednosti právnických osôb. "Mnohé karuselové obchody, ktoré sú zo zahraničia prepojené na Slovensko, máme v tejto chvíli problém stíhať," dodal Borec.
 

Vyberte región

mark